Zapytaj mnie o cokolwiek (anonimowo)

Masz pytanie? Zadaj je tutaj anonimowo. Twoje pytanie wraz z odpowiedzią ukaże się na tej stronie.

Twoje pytanie zostało zapisane i ukaże się, gdy tylko uzyska odpowiedź.

Pytania zadane do tej pory:

 • Ktoś zapytał:
  Witam! Od bardzo długiego czasu nie radzę sobie z emocjami. Każdego dnia wstaje i nie czuję niczego pozytywnego. Zamykam się w sobie i nie potrafię otworzyć się przed najbliższymi. Sytuacje które wystąpiły w moim życiu coraz bardziej oddziaływają na moją osobę oraz osobę którą uważam za najważniejszą. Niestety na przestrzeni czasu stałam się pesymistką co bardzo przeszkadza w podejmowaniu decyzji. Mam problem w życiu codziennym. Jak sobie z tym radzić?
  • Rafał odpowiedział:
   Taką odpowiedź może Pani uzyskać po kontakcie z psychologiem albo psychoterapeutą, do czego szczerze zachęcam.
 • Ktoś zapytał:
  Witam od pewnego czasu zauważyłam u siebie wahania nastroju ale od jakiś 3 tygodni czuje się coraz gorzej .Nic mnie nie cieszy każda pobudka jest wysiłkiem gdzie kiedyś nie miałam z tym problemu .Zastanawiam się co ja tu robię.,że było by lepiej bezemnie. Obwinia się o sytuację które miały miejsce. Każdy dzień kończy się tak ,że chodzę cały dzień smutna i potrafię tak od tak się rozpłakać i tak jest co dzień. Zasypianiem też mam coraz większe problemy jestem kłębkiem nerwów i myślę, że lepiej było by be zemnie. Proszę mi powiedzieć co mi jest bo ja już nie daje rady
  • Rafał odpowiedział:
   Najlepiej w pierwszej kolejności spotkać się z lekarzem psychiatrą, a następnie z psychologiem lub psychoterapeutą.
 • Ktoś zapytał:
  czy moze pan wystawic zaswiadczenie o rocznej abstynencji potrzebnej do WOMP Badania kierowcow po alkoholu
  • Rafał odpowiedział:
   takie zaświadczenia wystawiają poradnie leczenia uzależnień po odbyciu rocznej terapii, jeśli u danej osoby występuje uzależnienie od alkoholu.
 • Ktoś zapytał:
  Witam mam 17 lat, od dziecka byłam poniżana przez własną mame słowami typu że wyglądam jak anorektyczka, że brzydzi się mnie przytulać oraz że nie może patrzeć na mnie. Jestem osobą bardzo wrażliwą i każde słowo skierowane w moją biorę odbieram dosadnie.
  • Rafał odpowiedział:
   Jako że jest Pani niepełnoletnia, będzie Pani musiała mieć zgodę prawnego opiekuna, by skorzystać z pomocy psychologicznej lub psychoterapii. Najlepiej będzie zacząć właśnie od rozmowy z nimi
 • Ktoś zapytał:
  Witam Od pewnego czasu właściwie dłuższego czuję się całkowicie nie swój tak jakbym bał się życia do tego dochodzi alkohol który swego czasu był ucieczka od pracy i problemów po nim czuję się lepszy choć wiem że tak nie jest i staram się go odrzucić i tak cały czas towarzyszy mi uczucie nieudacznictwa człowieka który nic nie potrafi i do niczego się nie nadaje o co może w tym chodzić bo czuję jakbym się nie nawiedził ?
  • Rafał odpowiedział:
   Myślę, że powinien się Pan skonsultować z lekarzem psychiatrą, czy niepokojące Pana objawy nie są wywołane przez depresję, a sporo na to wskazuje w tym, co Pan napisał. Bezwzględnie należy odstawić alkohol, gdyż będzie powodowało to coraz większą huśtawkę nastrojów, drażliwość i coraz mniejszą odporność na stres. Warto się skontaktować z psychoterapeutą, gdyż to znacznie zwiększa skuteczność leczenia depresji. Przyda się też zmiana stylu życia na zdrowszy.
 • Ktoś zapytał:
  Witam..już kiedyś pisałam o chorobliwej zazdrości mojego partnera,starałam się go namówić na wizytę u Pana,ale niestety nie udało mi się i teraz już nie jesteśmy razem. Ale moje kłopoty z nim się nie skończyły,a mianowicie cały czas dzwoni wysyła sms i nęka mnie w nocy, ostatnio dostałam wiadomość a właściwie zdjęcia z jego samookaleczenia sie, przepraszam za wyrażenie ale kroi sobie dłonie prawie do kości...Nie potrafię mu pomoc,wiem że jest chory ,bardzo proszę mi pomóc,może jest jakiś sposób żeby dotrzeć do niego i namówić go na terapię,obawiam się że to może być depresja......
  • Rafał odpowiedział:
   Myślę, że przede wszystkim powinna Pani zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo i zacząć zgłaszać przejawy nękania. Jeśli ma Pani uzasadnione obawy, że ktoś może zagrażać swojemu zdrowiu i życiu, warto zgłaszać to niezwłocznie do służb ratowniczych.
 • Ktoś zapytał:
  Witam, mam 17 lat jestem dość wrażliwą osobą. Mieszkam w domu z alkoholikiem, który próbuje sprowadzić mnie na dno emocjaolane.. byłabym już w szpitalu ale to tylko pogorszyło mój stan, odwiedzałam psychologów ale żaden nie wzbudził mojego zaufania ani sympatii.. prosiłabym o radę jak dać sobie radę z ojcem alkoholikiem i nie dać się sprowadzić na dno
  • Rafał odpowiedział:
   Najlepszym dla Ciebie wyjsciem bedzie miejsce, gdzie nie bedziesz doznawac przemocy. Skorzystaj z telefonu zaufania 116 111, skontaktuj sie z Osrodkiem Interwencji Kryzysowej. Poznaj swoje prawa. Jeśli jest takie miejsce, Sąd Rodzinny również może Ci pomoc w ustaleniu opiekuna lub kuratora do 18rz.
 • Ktoś zapytał:
  Witam. Miałam bardzo trudne dzieciństwo, ojca alkoholika, zastraszona mamę. Jestem już dorosła, skończyłam studia, założyłam swoją rodzinę. Niestety ciągle odczuwam przed czymś lęki,przed ciężką chorobą,przed porzuceniem, przed wczesną śmiercią. Nieustannie odczuwam fizyczne problemy ze swoim ciałem. Szukam przyczyny,ale zazwyczaj wyniki są bardzo dobre. Chciałabym cieszyć się swoim ogromnym szczęściem jakim jest moja rodzina,ale jakbym nie umiała. Czy to nerwica?
  • Rafał odpowiedział:
   Nie sposób stawiać diagnozy przez Internet. Jednak ciągłe zamartwianie się i lęk mogą w pewnych przypadkach dawać problemy fizyczne. Polecam spotkać się z lekarzem psychiatrą, to byłby najlepszy pierwszy krok. Jeśli to nerwica, dobrym pomysłem było by rozważenie udziału w psychoterapii grupowej.
 • Ktoś zapytał:
  Dzień Dobry, mam przyjaciela który ma problemy ze swoją akceptacją, jest wrażliwy na opinie innych i żyje przeszłością (dziewczyna która kochał rzuciła go) i ma na koncie 4 próby samobójcze.On uparcie twierdzi, że żaden psycholog mu nie pomaga a wręcz przeciwnie...nie wiem co mam robić staram sie go wspierać najbardziej jak moge ale zaczynam myśleć że nie jestem w stanie.Co powinnam zrobić?
  • Rafał odpowiedział:
   Myślę, że warto zapytać, co z tego, co Pani robi jest dla niego pomocne. Ważne, by być świadomym własnych ograniczeń jeśli chodzi o pomoc przyjacielowi. Wsparcie przyjaciółki nie zastąpi psychoterapii.
 • Ktoś zapytał:
  Jestem od pewnego czasu zazdrosny o żone , rodzą sie przez tą zazdrość kłutnie z mojej strony o szfagra i o innych widzę żeprze to niszcze nasz związek jak sobie z tym poradzić.
  • Rafał odpowiedział:
   Najprostszy pomysł, jaki przychodzi mi do głowy, to nie nakręcać swojej zazdrości i nie robić żonie kłótni o szwagra.