Kontrolowane używanie substancji psychoaktywnych w uzależnieniu

Ograniczenie używania substancji psychoaktywnych jest często pierwszym krokiem na drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Mimo, iż w niektórych środowiskach wciąż budzi kontrowersje, dla wielu osób jest ważnym doświadczeniem odzyskania wpływu na istotne i wartościowe aspekty swojego życia. Popularny program Candis, skierowany do użytkowników konopii oparty na idei redukcji szkód i zakłada tą samą ideę. W przypadku używania konopii kontrolowane używanie nie budzi dziś aż tak wielu kontrowersji, co w przypadku terapii uzależnienia od alkoholu, której „mitem założycielskim” jest postulowana przez AA całkowita abstynencja. W przypadku uzależnienia od heroiny jest to całkiem oczywiste:  programy metadonowe czy bunondolowe działają i podnoszą jakość życia uzależnionych od opioidów i zmniejszają koszta społeczne. Próba redukcji spożycia alkoholu jest często pierwszym krokiem na drodze do wprowadzania kolejnych zmian w życiu. Pozwalają uniknąć tego, co nazywa się „pułapką złamania abstynencji”: osoby zakładające sobie całkowitą abstynencję po jej złamaniu znacznie częściej porzucają ten cel, jak również jakiekolwiek inne próby pozytywnych zmian niż osoby, które zakładały sobie jako cel redukcję używania substancji. Programy redukcji szkód stają się dziś coraz bardziej powszechne w głównym nurcie psychoterapii uzależnień w Polsce. Czemu by nie zastosować go u osób zmagających się z zakupoholizmem? Wystarczy zatrzymać paragon i oddać rzeczy w terminie. Zakupy internetowe dają na to 14 dni. Mógłby to być niezły pomysł.

Źródło: Alkoholik na pół gwizdka – Zdrowie

You may also like

2 komentarze

  1. Jadwiga Fudała w jednym z wywiadów powiedziała, że była przez wiele lat przeciwniczką metody nauki picia kontrolowanego. Mówi w nim, że picie kontrolowane w stosunku do osób uzależnionych budzi wiele kontrowersji, ponieważ upośledzenie kontroli jest jednym z objawów uzależnienia. Jednak tłumaczy dalej, że picie można kontrolować poprzez prowadzenie stałego monitoringu spożywania alkoholu. Na tym opierają się wszystkie programy ograniczania picia. Nie chodzi więc o to, że alkoholik odzyskuje kontrolę nad uzależnieniem, bo to po prostu niemożliwe, ale kontroluje to, ile pije.

  2. Upośledzenie kontroli nie jest równoznaczne z jej utratą, zaś redukcja szkód jest często pierwszym krokiem w stronę nabywania zdrowszych sposobów radzenia sobie. Niejednokrotnie mimo ograniczenia picia szkody ponoszone z tego powodu przez są dalej zbyt wysokie do zaakceptowania, co pomaga w wyborze abstynencji jako sposobu na ich powstrzymanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.